Zkrátka vize je uměleckou rezidencí. Autoři, autorky a tvůrčí týmy se na ni hlásí se svými náměty, ke kterým dostanou vybraní účastníci v průběhu festivalu zpětnou vazbu od odborné poroty.
Porota
Tomáš Poštulka
Vystudoval na Univerzitě Palackého v Olomouci magisterský dvouobor Filmová studia a Mediální studia. Od roku 2016 pracuje pro festival Academia Film Olomouc. V roce 2020 začal pracovat jako dramaturg a outreach koordinátor pro festival Jeden svět, od roku 2022 zde působí jako vedoucí programu.
Dominik Vontor
Je koordinátorem mezinárodního projektu KineDok, který se věnuje komunitní distribuci dokumentárních filmů ze střední a východní Evropy do nekinových prostorů. Je dramaturgem Industry programu a nesoutěžního programu festivalu AFO, kde zároveň koordinuje tréninkový workshop pro dokumentární filmy ve vývoji Camp 4Science.
Lukáš Hyksa
V roce 2011 absolvoval katedru kamery na pražské FAMU. Tomu předcházel šestiletý pobyt ve Francii, kde během studií na pařížské Université de Saint-Denis, sbíral zkušenosti u filmu jako asistent kamery, osvětlovač a grip, ale také jako fotograf a produkční u nového cirkusu. Film Bába, který natočil s režisérkou Zuzanou Špidlovou, získal v roce 2009 na festivalu v Cannes první cenu za nejlepší studentský snímek. Od té doby spolupracoval na řadě hraných i dokumentárních filmů a reklamních spotů, zejména v Čechách a ve Francii. Klip k písni Tráva Anety Langerové, který natočil společně s režisérkou Olgou Špátovou, obdržel cenu Anděl za nejlepší klip roku 2014.
Nominované náměty
Kateryna Khramtsova - Der bittere Geschmack des Lebens – Hořká chuť života
Ondřej Mráz, Daniel Path - Pulicar: Návrat na místo Y
Jana Hunterová - Krajina mizejícího lidského bytí
Jiří Kejkula, Štěpán Havlín - Samoty a setkávání
Markéta Babková - Věřící v zemi bez víry
Igor Savićević - Učit umění
Organizace a průběh
V průběhu května 2024 obdrží autoři a autorky zpětnou vazbu ke svým námětům, spolu s informací o postupu na rezidenci, zároveň proběhne přípravná fáze, kdy dostanou autoři a autorky bližší informace k prezentacím na rezidenci. Všichni postupující dostanou možnost konzultace své prezentace. Na festivalu České vize proběhne pitching námětu se zpětnou vazbou od odborné poroty. Vybrané náměty budou podpořeny v realizaci.
Prostřednictvím formuláře máte možnost přihlásit svůj námět na dokumentární film. Autoři a autorky vybraných námětů dostanou pozvání na rezidenci a pitching na festivalu České vize. Vítězný projekt vybere porota složená z profesionálů z oblasti dokumentaristiky a jeho autor*ka dostane od festivalu podporu v realizaci.
PDF s námětem musí obsahovat jméno autora*ky, název projektu, logline, námět v maximální délce jedné normostrany, předpokládanou stopáž.
Vítězný námět bude oceněn poukazem na zapůjčení techniky od našeho partnera Biofilms Rental a festival zároveň zafinancuje dva natáčecí dny s kameramanem Lukášem Hyksou, který má za sebou realizaci řady dokumentárních projektů.