Porotci*kyně celostátní přehlídky

České vize

Mgr. Šárka Gmiterková, Ph. D.  

Šárka Gmiterková je odbornou asistentkou Ústavu filmu a audiovizuální kultury FFMU v Brně. Dlouhodobě se věnuje problematice filmového herectví, hvězdné slávy a celebrit, a kostýmního výtvarnictví. V roce 2022 vydala monografii ON: Kristian v montérkách, která vychází z obhájené disertační práce o Oldřichu Novém. Pravidelně publikuje v Iluminaci, A2 či Cinepuru a spolupracuje s Českým rozhlasem, Českou televizí a MFF Karlovy Vary. 

prof. MgA. Martin Štoll, Ph.D.

Režisér, scenárista, dramaturg a kameraman dokumentárních filmů, také dlouholetý porotce mnohých festivalů (Academiafilm, Techfilm, Tourfilm, Artsfilm...). Absolvoval FAMU (u prof. Jana Špáty, 1997), kde také vyučoval, byl rektorem Literární akademie (Soukromé vysoké školy Josefa Škvoreckého), působil na Filmové a televizní fakultě VŠMU v Bratislavě, a v současné době vyučuje na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde je také vedoucím katedry mediálních studií. Byl jmenován profesorem na Slovensku v oboru Filmové umění a multimédia (A. Kiska, 2017) a v Čechách v oboru Dramatická umění (P. Pavel, 2023). Natočil 56 dokumentárních filmů (např. z cyklu GEN - Zdeněk Sternberk, Josef Michl, Blanka Říhová, Charlotta Kotíková, Dana Zátopková, poslední hodinový snímek s Lubomírem Hlavsou o fotografovi Jindřichu Štreitovi Štreit - fotografuji, tedy jsem je z roku 2024), spolupracoval jako dramaturg s mnoha režiséry (V. Chytilová, J. Krejčík, O. Sommerová, H. Třeštíková, P. Koutecký, P. Štingl, M. Janek....) na jejich filmech. Napsal několik publikací o dějinách televize v Československu a také o dějinách českého dokumentu.  Jako porotce a lektor se účastní více než 20 let celostátních i krajských přehlídek neprofesionální tvorby (Český videosalon nebo České vize), dvakrát zastupoval Českou republiku jako porotce světové přehlídky UNICA (Blansko, Cromacchio). V Ústí nad Orlicí spoluzaložil a byl programovým ředitelem festivalu dokumentárních filmů se sociální tématikou NADOTEK (2000-2012).

Mgr. Jiří Kairos Zeiner

Filmový a televizní producent, režisér, kameraman, básník. Jako kameraman a producent natáčí pro televizní společnosti jako BBC, Discovery Channel, National Geographic, FoxTV, a mnoho dalších. Ještě před studiem na FAMU, které absolvoval v roce 1996, získal úspěchy se svými nezávislými filmy na tuzemských i mezinárodních soutěžích. V současnosti uvádí do kin svůj celovečerní hraný debut Milá Emo.  

České vize - studentské filmy

Mgr. Dita Stuchlíková

Dita Stuchlíková je animátorka, ilustrátorka a doktorandka filmové vědy Masarykovy univerzity v Brně, kde se věnuje historii a teorii animovaného filmu v Brně. Vede kurzy animace pro dospělé ve Studiu Scala a její nejnovější film Byl bych muzikantem byl promítán např. na festivalu Animest v Rumunsku nebo na Craft Animfestu v Indonésii. 

MgA. Jan Jindřich Karásek

Jan Jindřich Karásek vystudoval scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Psal články o kultuře a společenských tématech pro weby ČRo Radio Wave a Seznam Zprávy. V současnosti píše publicistiku zejména pro Forbes Česko, ČT Art a časopis Heroine. Od roku 2022 vyučuje scenáristiku, filmovou teorii a současné umění na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Eseje publikoval například v revue Prostor a časopisu Host. Je spoluautorem hraného audio-seriálu Štěstí ASAP (Český rozhlas, 2023). V roce 2019 se stal laureátem Literární ceny Františka Halase. V roce 2020 mu vyšla debutová básnická sbírka Vyměřování vzdálenosti.